Obavezno pročitati

Obavezno pročitati Module
Collapse
No announcement yet.

ot Vis- JNA

Page Title Module
Move Ukloni Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts

zakon kaže bitne dijelove oruzja, a to su: cijev sa lezistem metka, zatvarač, rukohvat sa mehanizmom za okidanje, navlaka oruzja, cijevni umeci
    ostalo nisu bitni dijelovi i mozes ih dilat i kupovat dok ne naletis na nekog milicajca koji je zdnji put citao zakon 1998g
    a ove na otpadu bas briga, bitno je da je zeljezo i koliko ima kila

Comment

Svaka čast Renato na fotkama.

Prvih 5 fotki je sa baterije Rt Barjaci 88mm koja je specifična jer je maskirana u obliku 4 male dalmatinske kućice od kamena. Inače je interesantno i to da su u osmatračnicu (bunker za daljinar
      ) ugradili KuK kupolu izlivenu u Škodi 1901!! (skoda werke pilsen)

Comment

Svaka čast na mapi Visa, Renato.
        E sad, budući da se radi o ratnoj karti utvrđivanja Visa za vrijeme WW2, onda nisu obilježeni položaji građeni kasnije (npr. potkop Parja), a to mi potvrđuje i tezu o naknadnom ugrađivanju talijanskih kupola, jer. npr. na rtu Nova Pošta nisu obilježene nikakvi položaji, a jedna od tih kupola je upravo tamo...

Comment

Prvotno napisano od falanga92
          Svaka čast Renato na fotkama.

Prvih 5 fotki je sa baterije Rt Barjaci 88mm koja je specifična jer je maskirana u obliku 4 male dalmatinske kućice od kamena. Inače je interesantno i to da su u osmatračnicu (bunker za daljinar
          ) ugradili KuK kupolu izlivenu u Škodi 1901!! (skoda werke pilsen)
          evo tih kucica

Comment

Vis

služio sam vojsku na Visu od 5.8. 1984 do 13.9.1985. od artiljerije je na otoku bila baterija ZISova, Haubica M2A1 105mm i minobacača UBM 52 120mm- to je bio artiljerijsko-haubički divizijon na Stončici. u istoj kasarni je bilo i 10 tenkova T 34/85, od kojih su tri bila u borbenom stanju a ostali u RR, 6 samohotki M 18/76 i jedno tehničko vozilo na bazi M 4 Shermann.
            Na Smokovu je bila baterija od 6 komada 88 njemačkih i 6 komada 90 talijanskih. Ravno je imalo 6 topova 130 mm a na Stupišće 4 lansera za BROM sa navođenjem sa Huma. Bolnica nije postojala, osim priručnih poljskih bolnica smještenim u potkopima. tunel kroz Vis ne postoji, nego je obrana bazirana na prstenovima. Barjaci su priča za sebe, oni su ko sir izbušeni. u uvali Stonac, iza hotela su podzemna skladišta za 2,5 mil litara goriva a podmornice su noću dolazile na dopunu goriva. bio sam zapovjednik straže pa sam bio i u podmornici. o Visu je više fame napravljeno nego što je to bila istina.

Comment

Hvala, ovakav konkretan odgovor mi je trebao, isprika svima u koje sam sumnjao... ops:

Comment

Jučer smo imali obiteljsko okupljanje i nakon par piva -stari se raspričao-širio je bratstvo i jedinstvo god i pol 68/69 i bio je na patrolnom brodu koji je čuvao morsku granicu noću od upada talijanskih ribara-kaže pucali po njima svako malo :mrgreen: :mrgreen: ,bili su stacionirani danju na nekom otoku u okolici šibenika-rekao mi je ime ali pive su uradile svoje...
                Zanimljivo mi je bilo kada smo se dotakli bunkera i potkopa-njegova tvrdnja da su na vanjskoj strani dugog otoka na onim okomitim liticama navodno bile ukopane topovske baterije od 400mm sa dometom od 37kn a navodno mogle su ostvariti pun pogodak do 35 km-jel zna neko nešto o tome? Ispričao je još dosta i o noniću u ww2 ali o tome kada još malo utvrdim gradivo(bez piva) :mrgreen: artyman:

Comment

Prvotno napisano od ja moren
                  Jučer smo imali obiteljsko okupljanje i nakon par piva -stari se raspričao-širio je bratstvo i jedinstvo god i pol 68/69 i bio je na patrolnom brodu koji je čuvao morsku granicu noću od upada talijanskih ribara-kaže pucali po njima svako malo :mrgreen: :mrgreen: ,bili su stacionirani danju na nekom otoku u okolici šibenika-rekao mi je ime ali pive su uradile svoje...
                  Zanimljivo mi je bilo kada smo se dotakli bunkera i potkopa-njegova tvrdnja da su na vanjskoj strani dugog otoka na onim okomitim liticama navodno bile ukopane topovske baterije od 400mm sa dometom od 37kn a navodno mogle su ostvariti pun pogodak do 35 km-jel zna neko nešto o tome? Ispričao je još dosta i o noniću u ww2 ali o tome kada još malo utvrdim gradivo(bez piva) :mrgreen: artyman:
                  Točnije 406mm, a umjesto čahure su se koristile bačve od goriva :butthead:

Comment

Na Dugom otoku nema vojnih objekata praktički. Jedino one "garaže" za brodove i vojska je bila na odašiljaču, gdje je i dan danas!

Comment

Znači, naša ekipa bila na ot Visu i našla hrpu stvari, od nacrta do detalja.
                      Više, naravno: http://zeljava-lybi.com/forum/viewtopic.php?f=65&t=1424
                      Nažalost, nemogu prenosit slike.

Comment

http://arhitekturarata.makeforum.org...is-u-t210.html

sta znaju djeca sta je 100 kila

Comment

@ renato0013

Zašto kažeš razminirao mali dio....
                          Uvjek Vis u nekoj hajci s tim minama...hoću reć svi koji nisu bili će reć Vis je pun mina..jer samo to cuju na netu..Domaći su mi rekli za jna i povlačenje da je bio dogovor da ni jedne mine nebude ostavljeno na tlu visa..što je navodno i ispoštovano...bar po njima....
                          jel si u razminiranju visa vidio ikoju stvarčicu iz jna pp i po arsenala?
                          Ja vidim da su sve vojarne preuzete od lokalaca..jer su pregradili zicom i vojarne i polja i sve kud ovce puštaju na pašu...Vjerovali ili ne ja sam se raspitivao i za poginule ovce...pa nitko nije spomenuo da je bilo miniranih ovaca....Hoću reć po riječima i netu Vis je miniran u pm...dok realno nemozemo baš za sigurno ustvrdit tu činjenicu....

ja sam bio 10 dana na Visu..hodao sam svud i svakud poprek...niti jedne table minirano nema...osim na vojarni smokovo u žici zataknuta....niti jedne čahure,traga ubs-a..nista.....dobro nije za vjerovat da nema...ali mislim da bi nase sluzbe znale o minama te da bi bar zabili table i otisli ako nista drugo...

Hcr nema oznaka da je Vis miniran....Dobro čovjek je naletio na minu...ali dali na ta engleska čuda iz ww2...ili na nešto novije..

Nije mi jasno kako su te mine iz ww2 sve te godine kraj takve vojske na otoku opstale...znam da ih je bilo puno....ali 45 godina vojske na visu....

totalno mi je poznat taj oblik mine...tj znam da sam vidio jednu ili dve na nekom betonu...samo se nemrem sad sjetit tocno gdje....

Djadjo

...

Comment

Nažalost, nisam stigao jeviti, naša drag voditeljica po viškim fortifikacijama je preminula...

Dea Žitko Forempoher, 17. kolovoz 1982. godine - 26. listopada 2010. godine

Comment

R.I.P.

Tragično kada ode mladi život.

Comment

Počivala u miru.

Što se dogodilo da je tako mlada preminula ?

Comment

Working...
                                X