Obavezno pročitati

Obavezno pročitati Module
Collapse
No announcement yet.

Školski brod "Galeb"

Page Title Module
Move Ukloni Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts

ja bi da se taj brod obnovi u svoje stanje prije Galeba, kao njemački minopolagač "Kiebitz"

Comment

i ja bi tak!!!!! uz stručnu pomoč nebi bilo ni teško,naoružat,obojat. Turisti bi plačali više da to vide neg Galeb.

Comment

Poznajem ženu u Splitu čiji je pokojni muž između ostalog bio i na Galebu, a u svojstvu neke vrste političkog oficira.

Žena ima zavidnu kolekciju literature o JNA mornarici od rata pa do raspada.

Jedva sam se odvojio od veeelike vitrine te literature.

Ovo me podsjetilo na nju. Krasna žena i u sljedećoj posjeti idem s fotoaparatom do nje ne bi li našao koju zanimljivu fotku

Comment

Ha morat ću do susjeda žicati ga slike (da skeniram i postavim tu) kako u sastavu Umetničkog ansambla JNA gudi na palubi i salonima Galeba.

Comment

s

Prvotno napisano od zdfil Vidi poruku
            ja bi da se taj brod obnovi u svoje stanje prije Galeba, kao njemački minopolagač "Kiebitz"
            slažem se...ako se već mora obnoviti ( a neće jer nema para )

povijest tog broda je daleko zanimljivija prije nego što je postao galeb.
            na primjer da je taj brod pod imenom ramb 3 plovio od bengazija do monfalconea u "rikverc" jer mu je provu uništila britanska podmornica i tako postao jedini brod u povijesti koji je takvo nešto izveo.

to mi je ipak malo zanimljivije nego putovanje mira od splita do aleksandrije...

Comment

Uploaded with ImageShack.us
              Starješine, donji red, sa lijevo na desno:
              1. zastavnik Crvelin Ante
              2. admiral Pecotić Bogdan, narodni heroj
              3. maršal Tito
              4. kapetan fregate Šepić Miodrag, komandant broda
              (pudlice: jedna se zvala Bil, ko zna ime ovoj u Pecotićevom krilu neka javi)

Gornji red:
              1. st. vodnik I kl Ašković Stevan
              2. poručnik Žika, gostujući sanitet
              3. zastavnik Holc Jože
              4. st. vodnik Sučić Ante
              5. zastavnik Jovanović Radoslav
              6. st. vodnik Petrović
              7. mt major Orlić Vinko
              8. por. bojnog broda Branisavljević
              9. zastavnik Lazić Mirko
              10. mt kapetan Milivojević Dragiša
              11. mt poručnik Manojlović Milan

Zahvalan na svakoj pomoći oko identifikacije mornara i kompletiranja podataka o pobrojanim starješinama
              Zadnja izmjena saputnik plavetnila; 10-04-12, 02:48.

Comment

Onaj zastavnik Crvelin, je li imao možda sina podmorničara i planinara što je služio u Lori !?

Comment

Ne znam da li su rod, mada Crvelini potiču uglavnom sa Murtera. Mario Crvelin je karijeru završio kao komandant podmornice Drava, danas predaje u pomorskoj školi u Kotoru, i dalje planinari. Izvanredan lik.

Comment

Svaka ti čast, nisam htio reći ime, ali ti direktno u glavu !!! Maria sam upoznao 1979. skupa smo "špiljarili" dvije godine u Planinarskom društvu Mosor, Split, speleološki odjel. Tada je bio na onim malim diverzantskim podmornicama. Šteta što je 92. napustio s JNA Hrvatsku. A možda je i bolje, pričalo se da je bio na razaraču "Split" kad je tukao po Splitu...

Comment

Ta priča, sad je prvi put čujem, da je bio na VPBR-31 dok je "Split" tukao po Splitu, zaista ne može biti tačna. Crvelin je cio život bio podmorničar i što se ratnog vremena tiče - apsolutno čistog obraza. Podmornice su za Boku isplovile prije nego je počela opsada Lore. Mario koliko znam svakog ljeta dolazi u Dalmaciju. Situacija da podmorničar dođe na VPBR je logična koliko i da pilot MIG-a pređe u helikopter.

Comment

Ovo mi je drago čut, o njemu od rata evo sad prvi put pričam s tobom, ovo su pričali njegovi susjedi u zgradi gdje je stanovao, Hektorovićeva ulica, nasuprot onda poznatog restorana "Lipa Dalmacija", a iznad teniskih terena na Firulama. Drago mi je ako dolazi u Split, ženini su mu Splićani, vjerojatno se viđa i sa ekipom iz P.D. Mosor, oni su i danas aktivni u Gorskoj službi spašavanja.

Comment

Znam tu vojnu zgradu na Firulama Pa na Murter odlazi koliko znam, tamo mu je kuća, korjen. Ne znam što bih ti rekao, dosta je dezinformacija na obijema stranama bilo za ljude upućeno sa one strane koja je smatrala da su ih ljudi iznevjerili opredjeljenjem tokom rata. Zaista je teško shvatiti šta bi jedan podmorničar mogao raditi na VPBR "Split" ili na bilo koji tri ostala , to je sulud preraspored čak i za JNA, posebno što nijedan od četiri VPBR nije kuburio sa posadom. Ne ulazim u ispravnost njegovog opredjeljenja, svako nosi svoju muku, no njegovo učešće u ratu je svedeno na to da je bio u posadi koja je "Dravu" odvezla u Boku, nešto malo prije nego je opsada Lore počela. I tu ostao

Comment

Working...
                          X